Pokazywanie postów oznaczonych etykietą BHP. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą BHP. Pokaż wszystkie posty

sobota, 24 października 2015

Dlaczego nie należy pracować pod napięciem?

Kiedy pracujesz jako elektryk, dobrze jest czuć respekt i odrobinę strachu wobec elektryczności. Bez strachu może pojawić się nieostrożność i zaniedbania, a te mogą doprowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci. Dobry elektryk zawsze wyłącza źródło zasilania i przeprowadza test, aby upewnić się, że zasilanie na pewno jest wyłączone, a następnie traktuje przewody elektryczne z taką ostrożnością, jakby były gorące.

Dłoń trzymająca przewody pod napięciem

Zbyt wielu elektryków zostało rannych lub zginęło tylko dlatego, że nie zachowali ostrożności podczas pracy. Przy bardzo wysokim napięciu nawet nie mając bezpośredniego kontaktu z przewodem lub urządzeniem przez które przepływa prąd można zostać porażonym. Oto kilka bardzo dobrych powodów, by nigdy nie pracować pod napięciem i zawsze przeprowadzać test, który upewni cię, że zasilanie na pewno jest odłączone.

Powód 1: Porażenie prądem.

Porażenie prądem może być nieszkodliwe, jak wtedy kiedy dotykasz urządzenia z lekkim przebiciem prądu, lub bardzo poważne, kiedy dotkniesz linii pod wysokim napięciem. W najlepszym przypadku możesz się przestraszyć, zbladnąć i oblać zimnym potem, w najgorszym twoja rodzina będzie musiała pójść na twój pogrzeb. Porażenie prądem może powodować urazy mózgu, uszkodzenia nerwów, choroby serca, oraz trwałe uszkodzenia organów, w tym narządów wzroku i słuchu.

Powód 2: Oparzenia elektryczne.

Dotykanie urządzeń i przewodów pod napięciem może spowodować u ciebie oparzenie elektryczne, czyli niezwykle bolesny uraz zazwyczaj niezakończony zgonem. Gdy prąd elektryczny przepływa przez ciało ludzkie, ogrzewa tkanki wzdłuż długości przypływu prądu, co najczęściej kończy się oparzeniami elektrycznymi występującymi na dłoniach i stopach. Głębokie oparzenia mogą wymagać poważnej operacji i być powodem stałego kalectwa. Oparzenia elektryczne występują najczęściej wtedy, kiedy nie zachowamy należytego bezpieczeństwa podczas pracy pod wysokim napięciem, ale może je również spowodować dłuższy kontakt z typowym napięciem sieci domowej.

Powód 3: Utrata kontroli mięśni.

Porażenie prądem powoduje utratę kontroli nad mięśniami, a także bolesne skurcze, które w najgorszym razie prowadzą do złamania kości lub przesunięcia stawów. Poza tym utrata kontroli mięśni podczas prac na wysokości może spowodować tragicy w skutkach upadek.

Jest wiele powodów dla których nigdy nie należy pracować z przewodami i urządzeniami będącymi pod napięciem. Igranie z elektrycznością jest krótką drogą ku kalectwu a nawet śmierci, więc jeżeli z niewiadomych przyczyn zostaniesz już zmuszony do pracy przy włączonym napięciu, lepiej mieć w pobliżu kogoś kto w razie wypadku szybko zareaguje i zna się na udzielaniu pierwszej pomocy.

niedziela, 20 września 2015

Dlaczego elektryk powinien nosić okulary ochronne?

Jak w każdym miejscu pracy, tak i na stanowisku elektryka bezpieczeństwo jest kwestią najważniejszą. Niestety, mimo iż wielu elektryków pamięta o tym, że w tej pracy trzeba nosić izolowane buty i rękawice, to wielu elektryków zapomina, że okulary ochronne również podnoszą bezpieczeństwo pracy. Brak okularów może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, począwszy od utraty ostrości wzroku do całkowitej ślepoty. Poniżej znajdziecie najważniejsze powody, dla których powinieneś nosić okulary ochronne.

Elektryk w okularach

Przeciwdziałanie poparzeniu rogówek
Jasne promienie UV i światło generowane przez łuki elektryczne stanowią poważne zagrożenie dla oczu. Wszyscy wiemy, że spawacze noszą okulary ochronne, aby chronić rogówki oczu przed oparzeniem. Z tego samego powodu elektrycy powinni nosić okulary ochronne, aby chronić oczy przed ewentualnym uszkodzeniem. Jeżeli pracujesz przy obwodach pod napięciem, pamiętaj o okularach ochronnych.

Przeciwdziałanie związkom chemicznym i pyłom
W miejscu pracy, elektrycy są bardzo często narażeni na działanie agresywnych związków chemicznych lub pyłów, które mogą podrażniać, a nawet uszkodzić oczy. A jako, że elektrycy często pracują wespół z innymi ekipami budowlanymi, w ciągu jednego dnia na budowie mogą być narażeni na opary farb, środków czyszczących, kurz i wiele więcej.

Przeciwdziałanie odłamkom
Nie można zapominać o tym, że pracując na budowie nasze oczy są narażone na uderzenia ostrych odłamków. Odłamki zagrażają nam głównie podczas kuciu otworów i bruzd. Ponadto na budowie zdarzają się wybuchy urządzeń elektrycznych, które nawet jeżeli nie zagrażają życiu, na pewno zagrażają zdrowiu człowieka.

Subskrypcja

Popularne posty

Obsługiwane przez usługę Blogger.