czwartek, 17 września 2015

Podstawy projektowania domowego oświetlenia

Większość ludzi nie uważa, że zaprojektowanie oświetlenia w domu jest czymś szczególnie trudnym – przecież każdy może zawiesić żyrandol lub umieścić lampę tak, by po ciemku nie wpadać na rzeczy. Prawda? Nie prawda!

Światło wpływa na sposób w jaki postrzegamy otoczenie i niewłaściwe rozmieszczenie domowego oświetlenia może sprawić, że wewnątrz będzie ciemno, a przynajmniej niedostatecznie jasno. Światło zapewnia również bezpieczeństwo i ochronę, wpływa na nasze samopoczucie, a tym samym na nasze decyzje. Światło reguluje nawet nasz sen.

Niezależnie od tego czy planujesz kompletną przebudowę domu, czy tylko mały remoncik, pamiętaj, że światło jest tak samo ważne jako wystrój wnętrza i kolory ścian. Na szczęście nie musisz być ekspertem, by stworzyć ciepłe i przytulne wnętrze. Wystarczy zrozumieć tylko kilka podstawowych rzeczy.

Przykład dobrze oświetlonego domu - w którym wykorzystano grę światła i cienia
Fot. Gra światła i cienia w domu

Co to jest dobre oświetlenie?

Jak wszystkie inne, tak i oświetlenie domu można wykonać dobrze bądź źle. Aby wykonać oświetlenie dobrze trzeba wziąć pod uwagę to jaki rodzaj światła jest nam potrzebny, a także gdzie zostanie usytuowane oświetlenie. Ponadto trzeba pamiętać o dostępności światła naturalnego, usytuowaniu okien i innych przeszklonych elementów, oraz ilości potrzebnego światła. Badając te elementy zyskasz dobry punkt wyjściowy dla projektu oświetlenia, który będzie działać w twoim domu.

Tworzenie "warstw" światła

Pomyśl o podziale źródeł światła na warstwy. Źródła światła położone na różnych wysokościach pomagają stworzyć ciekawy efekt oświetleniowy i sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne. Co ważniejsze, oświetlenia ma też swoje funkcje, które można podzielić na cztery kategorie:

a) Oświetlenie otoczenia – to oświetlenie, które rzuca światło na duży obszar, co pomaga wykonywać podstawowe zadania i przemieszczać się. Przykładem oświetlenia otoczenia jest pojedyncza lampa znajdująca się na suficie pośrodku pokoju.
b) Oświetlenie zadaniowe – znajdziemy je w większości domów. To światło włączane podczas wykonywania określonych prac bądź czynności. Przykładem jest światło nad zlewem włączane podczas mycia naczyń, czy też lampka do czytania przy twoim fotelu.
c) Oświetlenie akcentujące – jest to oświetlenie wyróżniające wybrane przedmioty bądź elementy. Przykładem takiego oświetlenia mogą być lampki LED umieszczone przy podłodze, rzucające światło na ścianę wykonaną z cegły lub kamienia, podkreślające jej fakturę.
d) Oświetlenie dekoracyjne – gdy samo światło jest tematem przewodnim (a nie to, co zostało oświetlone) mówimy o oświetleniu dekoracyjnym. Najprostszym przykładem oświetlenia dekoracyjnego są lampki choinkowe.

Lampki LED przy łóżku to przykład oświetlenia dekoracyjnego
Fot. Przykład oświetlanie dekoracyjnego

Planując oświetlenie w domu powinieneś korzystać przynajmniej z 2-3 kategorii oświetlenia, co pozwoli ci stworzyć przytulne wnętrze.

Wybierz mądrze swoje źródło światła

Oświetlenie domu wykonuje się zazwyczaj przy wykorzystaniu trzech rodzajów źródeł światła: żarówek, świetlówek, bądź diody elektroluminescencyjnej (LED). Żarówki są najmniej wydajne i mają najmniejszą żywotność, świetlówki wyróżniają się większą żywotności i wydajnością o żarówek, ale diody LED są najżywotniejsze i najbardziej energooszczędne.

Dodatkowe porady

• Jeżeli to możliwe, to używaj światła dziennego. Oświetlenie powinno uzupełniać, a nie zastępować światło naturalne. To zdrowsze, bardziej energooszczędne i estetyczniejsze.
• Wybierając przełączniki światła, pamiętaj o tym by z łatwością mogły ich używać młodzi, dorośli oraz seniorzy.
• Jasne światło, bez kontrastu lub cieni, wygląda sztucznie.
• Używaj światła aby eksponować, lub ukrywać niektóre elementy otoczenia.
• Pamiętaj o efektywności energetycznej poszczególnych źródeł światła.
• Miej na uwadze to, że światło może być ciepłe (światło żółtawe) lub chłodne (z odcieniem niebieskawym).

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Subskrypcja

Popularne posty

Obsługiwane przez usługę Blogger.